×

KOMUNIKAT ‼️‼️‼️
Drogie pacjentki w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną zdecydowaliśmy o zamknięciu placówki do 27.03.2020.

👉 od dziś 13.03.2020 do odwołania wszystkie warsztaty w
szkole rodzenia odwołane.

👉 edukacje będą wysyłane na podane przez Panie meile.

👉 w sprawie wizyt patronażowych prosimy o kontakt telefoniczny lub sms. Położne będą się z Państwem
kontaktować indywidualnie

👉 będziemy na bieżąco informować o ZMIANACH ‼️‼️

Najczęściej zadawane pytania

1. Od kiedy najlepiej zacząć zajęcia w szkole rodzenia Mama i Ja w Poznaniu?

Około 21 tygodnia ciąży. Nie oznacza to jednak, że w momencie, kiedy jesteś we wcześniejszym lub późniejszym etapie oczekiwania na dziecko, nie możesz zapisać się na zajęcia. Nasz bezpłatny kurs rodzenia odbywający się w centrum Poznania dostosowujemy do Twoich potrzeb. Każdy etap ciąży jest dobry, aby chcieć przygotować się do nowej roli!

 

2. Czy mogę ćwiczyć w ciąży?

Ruch jest jak najbardziej wskazany w trakcie ciąży, jeśli przebiega ona w sposób prawidłowy i lekarz nie dawał przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej. Na ćwiczenia można uczęszczać na każdym etapie ciąży – nawet przed rozpoczęciem zajęć dla przyszłych rodziców.

 

3. Czy można uprawiać seks w ciąży?

Tak, gdy ciąża przebiega bez problemów.

 

4. Czy to prawda że seks możne wywołać poród?

Tak, zwłaszcza stosunek odbyty po 38 tygodniu ciąży.

 

5. Czy można mieć pomalowane paznokcie do porodu?

Podczas porodu odradza się malowanie paznokci. Dlaczego? Są one często ważną informacją o stanie rodzącej, zwłaszcza gdy trzeba przeprowadzić np. cesarskie cięcie.

 

6. Z kim mogę chodzić na zajęcia?

Szkoły Rodzenia Mama i Ja z Poznania sugeruje uczęszczanie na lekcje z kimś, kto ma być osobą wspierającą podczas porodu.

 

7. Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

Zdecydowanie tak. Praktyczny kurs rodzenia to zajęcia, które przygotują Cię nie tylko do tego, co wydarzy się w szpitalu na sali porodowej, ale przede wszystkim wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące noworodka: jego pielęgnacji, karmienia i diety. Poza tym odpowiemy na wszelkie nurtujące pytania ze strony przyszłych rodziców.

 

8. Czy leczenie zębów w ciąży jest zakazane?

Nie, wręcz przeciwnie! Każda przyszła mama w trakcie ciąży powinna mieć wyleczone uzębienie, ponieważ ubytki mogą być źródłem infekcji i niekorzystnie wpływać na dziecko.

 

9. Czy w ciąży można się opalać?

Nie, mimo że pod wpływem słońca nasza skóra wytwarza witaminę D, bardzo potrzebną dla rozwoju dziecka. Wystarczy spacer w półcieniu. Opalanie nie jest wskazane m.in. dlatego, że trudno się całkowicie zabezpieczyć przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Skóra kobiety w ciąży jest bardzo wrażliwa i słońce może ją podrażniać, powodować przebarwienia. Poza tym organizm się odwadnia, co nie jest korzystne dla dziecka.

 

10. Czy prawdą jest, że w ciąży trzeba spać na lewym boku?

Tak i nie. Wskazane jest spanie na boku, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Nie występuje wówczas ucisk na żyłę główną, co zmniejsza ryzyko obrzęków kończyn dolnych. Są także kobiety, którym spanie czy też leżenie na wznak nie przeszkadza i nie odczuwają z tego powodu duszności.

 

11. Czy krocze nacina się rutynowo?

Nie, nacięcie krocza jest wykonywane wtedy, gdy położna prowadząca poród uzna, że będzie ono korzystniejsze, niż ewentualne próby porodu bez tego zabiegu.

 

12. Co to jest znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na podaniu leku bezpośrednio do kręgosłupa. Dzięki temu znieczulone zostają dolne partie ciała, a ból porodowy znacznie się zmniejsza, lecz nie znika on całkowicie. Znieczulenie podaje lekarz anestezjolog, wykonując zastrzyk, następnie wprowadzając cienki cewni z lekiem znieczulającym. Aby można było podać znieczulenie, rozwarcie szyjki musi wynosić 3-4 centymetry.

 

13. Czy to prawda że znieczulenie zewnątrzoponowe wydłuża poród?

Przy prawidłowo podanym znieczuleniu może skrócić się I okres porodu, natomiast wydłużeniu może ulec jego II okres.

 

14. Czy położenie miednicowe u płodu jest zawsze wskazaniem do cięcia cesarskiego?

Przy pierwszym porodzie położenie miednicowe (pośladkowe) jest wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Przy drugim i kolejnym porodzie nie m takiej potrzeby, ale decyzja podejmowana jest indywidualnie przez lekarzy.

 

15. Czy noworodka trzeba kąpać codziennie?

Nie, można co drugi dzień. Jednak należy pamiętać, że dzieci lubią rytuały, a kąpiel jest dobrym momentem na pokazanie, iż nadchodzi czas snu.

 

16. Kim jest położna środowiskowo-rodzinna i kiedy warto ją wybrać?

Położna środowiskowo-rodzinna opiekuje się kobietą na każdym etapie jej życia. Nie ma znaczenia czy chodzi o kobietę w ciąży. W przypadku położnej jest ona dodatkowo zobowiązana do udzielania edukacji przedporodowej – czyli niczego innego jak zachęcania do zajęć w szkole rodzenia. Mama i Ja Poznań sugeruje, aby wybrać taką położną, która potrafi udzielić informacji na wiele nurtujących pytań związanych z badaniami, profilaktyką i promocją zdrowia.

 

17. Czy sprawowanie opieki przez położną środowiskowo-rodzinną jest odpłatne?

Nie. Opieka położnej odbywa się z funduszu Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

18. Jakich kosmetyków używać dla noworodka i niemowlęcia?

Powinny być to kosmetyki dostosowane do wieku maleństwa, posiadające odpowiednie certyfikaty.

 

19. Co to jest plan porodu i kiedy się go tworzy?

Plan porodu to pismo stworzone, aby dokładnie określić preferencje dotyczące przebiegu porodu. Powinno się go napisać w trakcie trwania ciąży (najlepiej z położną rodzinną) w taki sposób, aby od razu móc dowiedzieć się, czy nasze wyobrażenia są realne do spełnienia.

 

20. Czy karmienie piersią jest zawsze możliwe?

Tak, pod warunkiem, że mama nie przyjmuje leków, które mogłyby szkodzić dziecku.

 

21. Czy muszę karmić piersią?

Karmienie piersią jest optymalnym żywieniem oraz podstawowym składnikiem diety noworodka i niemowlęcia. Zaleca się karmienie wyłącznie piersią do końca 6 miesiąca życia dziecka. Natomiast nikt nie może zmusić do takich praktyk – jest to indywidualna decyzja każdej kobiety.

 

22. Czy podczas porodu mogę przyjmować dowolne pozycje?

Podczas I okresu porodu jak najbardziej jest to możliwe w przypadku, kiedy stan płodu na to pozwala. W II okresie porodu kobieta zazwyczaj jest proszona o położenie się do łóżka, co nie oznacza, że rodzi się na leżąco w pozycji horyzontalnej.

Jeżeli nasuwają ci się inne pytania, na które potrzebujesz odpowiedzi, skontaktuj się z Mama i Ja. Nasza położna postara się rozwiać wszelkie wątpliwości. Ciesz się tak pięknym okresem, jak ciąża i narodziny bez żadnej niewiadomej!