Jak dbać o koncentrator tlenu, by służył jak najdłużej?
Zakup koncentratora tlenu wiąże się ze sporymi wydatkami. W naszym artykule postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie: jak dbać o ten sprzęt, by służył nam jak najdłużej? Omówimy również podstawowe kwestie, związane z bezpieczeństwem osób, które będą z niego korzystać.
Koncentrator tlenu — jak go używać?
Jak czytamy na stronie, którą prowadzi wypożyczalnia koncentratorów tlenu Patronus, bezpieczne korzystanie z urządzeń tego typu wymaga zastosowania odpowiedniego wyposażenia. Przed pierwszym uruchomieniem warto więc zakupić:
- wąsy tlenowe, a jeżeli istnieją przeciwwskazania do ich używania — maskę tlenową;
- nawilżacz;
- wąż tlenowy (jeżeli chory może poruszać się po mieszkaniu, warto pomyśleć również nad zakupem specjalnego przedłużenia do tego elementu wyposażenia; umożliwi ono np. przejście do sąsiednich pomieszczeń).
Należy też zapoznać się z instrukcją użytkowania sprzętu oraz zaleceniami lekarskimi, dotyczącymi tlenoterapii konkretnej osoby.
Co może zaszkodzić koncentratorowi tlenu?
Aby wydłużyć okres użytkowania koncentratora tlenu, należy dbać, by nie był on narażony na działanie szkodliwych czynników. Zaliczyć można do nich między innymi:
- Dym. Jego obecność w powietrzu prowadzi do zanieczyszczenia filtrów. Może przekładać się to na gorszą pracę aparatu, a nawet spowodować jego uszkodzenie.
- Wilgoć. Koncentrator tlenu to urządzenie elektroniczne, nie powinno więc być ustawiane w miejscach zawilgoconych. Z tego powodu nie jest zalecane korzystanie z niego w niektórych pomieszczeniach domu (np. w kuchni lub łazience).
- Kurz. Warto pamiętać o jego systematycznym usuwaniu z zewnętrznego filtra oraz obudowy. Działania tego typu należy podejmować co najmniej raz w tygodniu.
Szkodliwe może być również uruchamianie aparatu natychmiast po rozpakowaniu — warto odczekać kilkadziesiąt minut od otrzymania przesyłki, tak, by temperatura koncentratora tlenu wyrównała się z temperaturą otoczenia.
Jak dbać o koncentrator tlenu?
Żywotność koncentratora tlenu podnieść może jego systematyczne serwisowanie — dzięki niemu niewielkie uszkodzenia nie przerodzą się w poważne awarie. Ważną kwestią jest również właściwe czyszczenie filtrów: powinny być one dokładnie myte, a następnie pieczołowicie suszone (wilgotny filtr może stać się przyczyną groźnej awarii koncentratora tlenu). Specjaliści zalecają też, by do nawilżaczy wlewać wyłącznie wodę zdemineralizowaną. Jest ona łatwo dostępna (znajdziemy ją w każdym praktycznie większym supermarkecie), a jej używanie zapobiega odkładaniu się kamienia we wnętrzu koncentratora.
Jak bezpiecznie korzystać z koncentratora tlenu?
W środowisku, w którym występuje zwiększone stężenie tlenu, należy ostrożnie obchodzić się z ogniem. Z tego względu nie jest zalecane zapalanie czegokolwiek (nawet papierosa) w bezpośrednim sąsiedztwie koncentratora tlenu. Nie należy również składować w pobliżu aparatu substancji łatwopalnych — mogą one przyczynić się do szybkiego rozprzestrzeniania się zaprószonego przez nieuwagę ognia, a w ekstremalnych sytuacjach może dojść nawet do ich eksplozji.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.