Jak i gdzie szukać rzetelnych porad w Internecie?

Internet to bardzo cenne, a przede wszystkim niemal nieograniczone źródło informacji. Co zrozumiałe, dziś niemal każdy poszukuje w nim odpowiedzi na różnorodne pytania. W dobie wszechobecnej dezinformacji warto jednak wiedzieć, jak to robić skutecznie oraz, przede wszystkim, jak rozpoznawać wiarygodne źródła wiedzy.
Blogi internetowe — czy warto je czytać?
Blogi internetowe zdecydowanie warto czytać, chociaż ich przydatność w poszukiwaniu informacji w dużej mierze zależy od tematyki, jakości treści i wiarygodności autora. Stron z blogami jest bardzo dużo, dlatego pewnym wyzwaniem może być znalezienie takich, które rzeczywiście będą przydatne.
”Blogi internetowe mogą stanowić bardzo cenne źródło przydatnych wskazówek i porad. Ważne jednak, by wybierać rzetelne strony ze sprawdzonymi treściami pisanymi przez ekspertów.”
– mówi założycielka bloga Paula Rutkowska, który możesz odwiedzić, klikając podany link.
Jeśli chcesz mieć pewność, że artykuł blogowy zawiera sprawdzone dane, sprawdź, kim jest autor tekstu — czy ma odpowiednie wykształcenie, doświadczenie lub np. certyfikaty w dziedzinie, którą opisuje.
Gdzie szukać rzetelnych porad?
Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Cię pytania, przede wszystkim dobieraj strony internetowe do tematyki, która Cię interesuje. Przykładowo, chcesz dowiedzieć się jak usunąć super glue ze skóry – po przejściu na wspomnianego bloga znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące życia codziennego i jego trudności. Jeśli szukasz właśnie takich porad, powyższe źródło będzie idealnym źródłem wiedzy.
Natomiast w sytuacjach, które wymagają dostępu do rzetelnych informacji na tematy zdrowotne, naukowe czy prawne, zdecydowanie lepiej korzystać z witryn takich jak:
- strony rządowe i należące do instytucji publicznych (z końcówką gov.pl),
- strony urzędów lokalnych, np. urzędu miasta, gminy, województwa,
- Google Scholar (scholar.google.com) – prezentuje artykuły naukowe z różnych dziedzin,
- PubMed (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov) – bogate źródło dotyczące badań medycznych,
- ResearchGate (www.researchgate.net) – publikacje naukowców z całego świata.
Informacje na takich stronach są tworzone przez naukowców, lekarzy lub przedstawicieli instytucji publicznych. Muszą więc być sprawdzone i rzetelne.

Sztuczna inteligencja — czy można jej wierzyć?
Coraz więcej osób w poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania korzysta z pomocy sztucznej inteligencji. Aplikacje pozwalające uzyskać odpowiedzi na wpisaną frazę są bardzo popularne, a do tego łatwe i wygodne w użytku.
Takie narzędzia mogą być przydatne, jednak zawsze należy zachowywać zdrowy dystans do treści prezentowanych przez AI. Trzeba pamiętać, że wszelkiego typu chaty generujące odpowiedzi na pytania są jedynie modelami językowymi, a nie wyszukiwarkami informacji. Prezentowane treści wcale nie muszą być zatem prawdziwe — warto mieć to na uwadze.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.