Skip to main content

Rodzinne wakacje w Tarnowie? Poznaj najlepsze atrakcje i polecaną bazę noclegową w samym centrum!

Tarnów – drugie miasto pod względem wielkości w Małopolsce, jest nie tylko polskim biegunem ciepła i miastem rodzinnym „polskiego Edisona” – Jana Szczepanika, ale też miastem wyjątkowo atrakcyjnym pod kątem zabudowy i miejsc wartych odwiedzenia. Które miejsca warto zobaczyć będąc na urlopie w Tarnowie i gdzie najlepiej się zatrzymać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak wybrać miejsce noclegu w Tarnowie?

Wybierając Tarnów na swoje miejsce podróży, skorzystać można z szerokiej bazy noclegowej. Każdy, kogo interesuje architektura i historia miasta, powinien zdecydowanie skupić się na ofertach umiejscowionych w centrum miasta, które jest pełne zabytków i interesujących miejsc wartych odwiedzenia. Godnym polecenia miejscem jest Hotel Gal, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z najatrakcyjniejszymi punktami turystycznymi miasta. Cicha okolica zapewnia przyjemny wypoczynek po dniu pełnym zwiedzania i atrakcji, a wysoki standard gwarantuje wygodę.

Co warto zobaczyć podczas wizyty w Tarnowie?

Pierwszym punktem na liście miejsc wartych odwiedzenia, jest z pewnością tarnowski rynek. Uznawany jest on za najpiękniejszy w Polsce. Ratusz utrzymany w gotycko-renesansowym stylu jest otoczony zabytkowymi, kolorowymi kamieniczkami. Sam kształt runku jest niezmienny od 1330 roku, kiedy to powstał i jest przez to niewiele młodszy od rynku krakowskiego. Za kształt ratusza odpowiada rodzina Tarnowskich, która najprawdopodobniej skorzystała z usług projektowych samego Jana Marii Padovano. Budynek aktualnie pełni funkcję muzeum, a jego wieża jest doskonałym punktem widokowym. Przy okazji wizyty na wieży zobaczyć można z bliska najstarszy nakręcany ręcznie zegar ratuszowy w Polsce. Zainstalowany został w wieży ratuszowej w XVI wieku i działa do dziś.

Wakacyjny wyjazd do Tarnowa

Jak prezentują się tarnowskie zabytki sakralne?

Zabytkiem, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Tarnowa, jest z pewnością Bazylika Katedralna Najświętszej Maryi Panny. Sam budynek może robić wrażenie, jednak największą wartość przedstawia jego wnętrze. Znaleźć w nim można nagrobki renesansowe Tarnowskich oraz barokowy nagrobek Ostrogskich. Ich wielkość i kunszt, z jakim zostały wykonane, świadczy o bogactwie dawnych właścicieli Tarnowa. Sam pomnik nagrobny Tarnowskich został uznany za przykład europejskiej klasy renesansowej sztuki sepulkralnej.

Warto również zwrócić uwagę na portal do katedry pochodzący z 1511 roku oraz nagrobek Barbary Tarnowskiej. Po sąsiedzku z Bazyliką znaleźć można Muzeum Diecezjalne z 1888 roku, będące najstarszą placówką tego typu w Polsce. Znajduje się w niej sztuka drewniana pochodząca z całej małopolski. Została ona przeniesiona z małych wiejskich kościółków celem zapewnienia im większego bezpieczeństwa. Dzieła takie jak ołtarz kościoła w Lipnicy Murowanej wpisane są na listę UNESCO.

Jakie atrakcje znaleźć można na obrzeżach Tarnowa?

Nie tylko centrum Tarnowa obfituje w ciekawe miejsca do odwiedzenia. Z pewnością warto odwiedzić Górę św. Marcina, na której znajdował się pierwszy gród, będący przodkiem i zarazem zalążkiem aktualnego Tarnowa. To na tej górze powstał w 1330 roku pierwszy zamek, którego ruiny można dzisiaj zwiedzać. Chcąc zapuścić się nieco dalej, warto odwiedzić okolice Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego, gdzie znajduje się wieś Zalipie, czy też zamek w Dębnie.

Dodaj komentarz


Najczęściej czytane:

Jak radzić sobie z bezsennością u niemowląt: Porady i triki

Bezsenność u niemowląt to wyzwanie, z którym boryka się wielu rodziców. Kiedy maluch ma trudności ze snem, cała rodzina może odczuwać stres i zmęc…

Wakacje nad morzem z maluchem — jak się na nie przygotować?

Wakacje nad morzem z maluchem mogą być wspaniałą przygodą, ale wymagają też odpowiedniego przygotowania. Aby zapewnić sobie i dziecku bezpieczny i…

Jak urządzić pokój dla noworodka?

Urządzanie pokoju dla noworodka to ekscytujące zadanie, które pozwala przyszłym rodzicom przygotować się na przyjście na świat nowego członka rodz…