Zabudowa kominka z płaszczem wodnym – istotne porady

Kominki nie tracą na popularności i spotkać je można w wielu domach. Ich największą zaletą jest zapewnienie swego rodzaju niezależności przy ogrzewaniu, ponieważ w przypadku jakiejkolwiek awarii pieca lub pompy ciepła, mogą stanowić jego zastępstwo. Szczególnie użyteczne są kominki wyposażone w płaszcz wodny, który podłącza się do układu centralnego ogrzewania. Dzięki niemu zaoszczędzić można na ogrzewaniu, gdy rozpala się w kominku w celach estetycznych. Jak zamontować kominek z płaszczem wodnym, by spełniał swoje funkcje estetyczne oraz był jak najbardziej funkcjonalny? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.
Od czego zacząć?
Podstawą jest wybranie odpowiedniego wkładu kominkowego, który zapewni odpowiednią wydajność grzewczą, a jednocześnie będzie spełniał wymagania pod kątem estetycznym. Bardzo dobrym pomysłem jest skonsultowanie wyboru z firmą, która zajmie się jego wstawieniem oraz wykona zabudowę kominka. Profesjonalne firmy są w stanie przedstawić projekty dopasowane do indywidualnego gustu klientów. Jak mówi Andrzej Słoninka, właściciel firmy Kominki Lexus Andrzej Słoninka, dostępnej na stronie sloninka.pl – „Jesteśmy pewni, że będziemy w stanie stworzyć kominek Twoich marzeń”. Wybór odpowiedniej firmy zapewni profesjonalny montaż i wykorzystanie najnowocześniejszych technologii.
O co trzeba zadbać przed zabudową kominka?
Przed rozpoczęciem zabudowy kominka ważne jest, by przygotowane były odpowiednio wszystkie przyłącza, umożliwiające pracę płaszcza wodnego. Są to:
- Wylot spalin, czyli wejście do komina, podłączane do kominka za pomocą rur i kolan spalinowych wykonanych z blachy czarnej. Ważne jest by komin posiadał odpowiedni otwór rewizyjny, do którego będzie dostęp nawet, gdy zamontowana będzie obudowa kominka. Sam komin powinien posiadać również odprowadzenie skroplin do kanalizacji.
- Przyłącze czynnika grzewczego pod postacią rur miedzianych połączonych z układem centralnego ogrzewania.
- Przyłącze zimnej wody, która ma za zadanie schładzanie płaszcza wodnego w momencie, gdy temperatura wody, która się w nim znajduje, przekroczy 95 stopni. W przyłączach takich stosowany jest automatyczny zawór działający bez użycia prądu.
- Zasilanie sterownika przepustnicy pod postacią trzyżyłowego przewodu, który będzie łączył sterownik z przepustnicą regulującą dopływ powietrza do spalania.
- Przewód do czujników temperatury wody, łączący je ze sterownikiem kominka.
- Przewód łączący pompę obiegową centralnego ogrzewania ze sterownikiem kominka, niezbędny do automatycznego przełączania obiegu i ograniczania mocy głównego pieca gdy wykorzystywany jest kominek.
Jeśli zabudowa kominka jest wykonywana razem z montażem wkładu przez jedną firmę, zajmie się ona kompleksowo wszystkimi przygotowaniami.

Jak przygotować kominek do zabudowy?
Nawet korzystając z usług firmy instalującej obudowę kominka ważne jest, by odpowiednio przygotować otoczenie. Podłoga przed kominkiem powinna być pokryta materiałem niepalnym, odpornym na wysokie temperatury i łatwym w czyszczeniu. Warto też zadbać, by posiadał on wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, na wypadek upuszczenia drewna, lub sprzętu wykorzystywanego przy obsłudze kominka. Sama zabudowa kominka wykonana może być z cegieł, pustaków lub innych materiałów wykorzystywanych do budowy ścian. Często wykorzystuje się również zabudowę suchą, czyli płyty gipsowe umieszczane na stalowych profilach. Ważne jest, by wewnątrz zabudowy zamocowane były specjalne izolacyjne płyty kominkowe, by ciepło nie było przepuszczane poza specjalnie przygotowane kanały zabudowy i było skutecznie wykorzystywane przez płaszcz wodny. Wielu producentów zaleca stosowanie dodatkowej izolacji samego płaszcza, by uniknąć niepożądanych strat cieplnych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.