Zaburzenia lękowe u dzieci — gdzie szukać pomocy?
Przeprowadzone w USA badania wykazały, że różnego rodzaju lęki odczuwać może nawet co piąta osoba w wieku 9-17 lat. Zwykle doświadczenia te są krótkotrwałe i przemijają samoistnie — w miarę tego, jak młody człowiek poznaje świat, uczy się również radzenia sobie ze strachem. Niekiedy jednak proces ten jest zaburzony, a poziom odczuwania niepokoju przeszkadza naszemu podopiecznemu w codziennym funkcjonowaniu. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?
Jakie zaburzenia lękowe występują najczęściej u dzieci?
Specjaliści wyróżniają wiele różnych rodzajów dziecięcych zaburzeń lękowych. W praktyce najczęściej spotykane są następujące ich typy:
- Lęk separacyjny. Pod nazwą tą kryje się nadmierny strach przed byciem z dala od osób, do których dziecko jest przywiązane.
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. W tym wypadku młody człowiek obawia się nierealnych zagrożeń i próbuje radzić sobie z nimi poprzez wykonywanie konkretnych, zrytualizowanych czynności.
- Fobie. Definiowane są one najczęściej jako strach przed konkretnymi sytuacjami lub obiektami, utrzymujący się stale przez co najmniej pół roku.
- Zespół stresu pourazowego. Schorzenie to pojawia się w wyniku wystąpienia silnie wpływającego na emocje wydarzenia. Efektem są zwykle uporczywe myśli i lęki, związane właśnie z nim.
- Lęk uogólniony. Termin ten oznacza nadmierne i występujące nagminnie zamartwianie się oraz ciągłe poczucie niepokoju, które nie ma konkretnych podstaw.
Dzieci odczuwają też tzw. lęki rozwojowe. Pojawiają się one w określonym momencie życia młodego człowieka, by następnie samoistnie ustąpić.
Dziecko odczuwa lęk — kto może mu pomóc?
Diagnozę zaburzeń lękowych powinien postawić specjalista. W przypadku osób, które mieszkają w północnej części kraju, dobrym wyborem będzie psycholog dziecięcy w Słupsku, pani Beata Waraksa. Gabinet ten działa już od wielu lat i cieszy się uznaniem zarówno pacjentów, jak i osób z branży. Zainteresowanym podajemy jego dane:
Psycholog Beata Waraksa
Ludwika Mierosławskiego 10
76-200 Słupsk
Tel: 692942740
Jak leczy się zaburzenia lękowe u dzieci?
Zaburzenia lękowe u dzieci mogą być leczone na kilka różnych sposobów. Najczęściej stosowanymi metodami terapeutycznymi są:
- psychoterapia dziecka;
- praca z rodziną (szczególnie z rodzicami).
W przypadku dzieci starszych konieczne może być również zaangażowanie w proces terapeutyczny pracowników szkoły lub przedszkola. Przy wysokim nasileniu lęku stosowana bywa farmakoterapia.
Zaburzenia lękowe u dzieci — w jaki sposób mogą pomóc rodzice?
Pomoc ze strony najbliższych jest dla borykającego się ze stanami lękowymi dziecka równie ważna, jak terapia — rodzice są wszak osobami, do których młody człowiek zwraca się ze swymi problemami w pierwszej kolejności. Wsparcie to powinno obejmować przede wszystkim akceptację strachu dziecka — nie należy go negować ani umniejszać. Specjaliści zalecają natomiast, by:
- zapewnić podopiecznemu delikatną opiekę, jeżeli znajduje się on w sytuacji, która wywołuje u niego lęk lub napięcie;
- nauczyć dziecko oceny intensywności strachu oraz strategii radzenia sobie z nim.
Oczywiście działania te powinny być jedynie uzupełnieniem terapii, prowadzonej przez specjalistę — psychologa lub psychiatrę dziecięcego.
Techniki relaksacyjne w leczeniu stanów lękowych u dzieci
Ciekawym pomysłem może być również zapoznanie dziecka, które boryka się ze stanami lękowymi, z podstawowymi technikami relaksacyjnymi. Pozwolą one:
- uspokoić myśli młodego człowieka;
- usunąć stan napięcia, wynikający z ciągłej gotowości organizmu do reakcji na potencjalne zagrożenia.
Według specjalistów metody te dają najlepsze efekty w przypadku ataków lęku panicznego.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.